Terapia pedagogiczna
Terapia pedagogiczna jest to system oddziaływań dydaktycznych i wychowawczych, których celem jest usprawnianie funkcji percepcyjno – motorycznych, podnoszenie poziomu jakości techniki czytania i poprawnego pisania, kształtowanie (usprawnianie) umiejętności czytania ze zrozumieniem. W zakres terapii wchodzą także ćwiczenia angażujące myślenie, mowę, uwagę, pamięć oraz wyobraźnię. Jednym z elementów terapii pedagogicznej jest także wprowadzanie uczniów w zagadnienia ortografii poprzez kształtowanie u nich świadomości i wrażliwości ortograficznej. Działania podejmowane na zajęciach terapii pedagogicznej zapewniają aktywizację wszystkich sfer rozwoju dziecka, w tym także sferę emocjonalno – społeczną. Podejmowana jest praca nad rozwijaniem u dzieci poczucia własnej wartości, świadomości posiadania mocnych stron oraz motywacji do podejmowania wysiłku intelektualnego. Terapia pedagogiczna prowadzona jest w atmosferze spokoju i życzliwości oraz zgodnie z zasadą: indywidualizacji, wzajemnej akceptacji, stopniowania trudności, ciągłości oddziaływań dydaktyczno – wychowawczych, systematyczności, korekcji i kompensacji.
Terapia pedagogiczna winna być poprzedzona diagnozą psychologiczno – pedagogiczną, która poprzez określenie poziomu zdolności intelektualno – poznawczych dziecka oraz jakości jego umiejętności szkolnych (czytanie, pisanie) pozwala na wybór właściwego etapu pracy terapeutycznej i co za tym idzie metod terapeutycznych.
Dla kogo:
- uczniowie z I etapu edukacyjnego (kl. I – III szkoła podstawowa) - z trudnościami w nauce czytania i pisania (dzieci ryzyka dysleksji),
- uczniowie z II etapu edukacyjnego (kl. IV – VIII szkoła podstawowa) - z trudnościami w nauce czytania i pisania, w tym uczniowie ze stwierdzoną dysleksją rozwojową.
Czas trwania: 1 godzina lekcyjna, 1 x w tygodniu.
Forma pracy: indywidualna, grupowa.
Zasady zgłoszenia: początek roku szkolnego (wrzesień), osobiście lub telefonicznie w poradni.