Terapia logopedyczna
Terapia logopedyczna to zamierzone oddziaływanie ukierunkowane na usunięcie wszelkich zakłóceń procesu porozumiewania się. W naszej poradni terapia logopedyczna przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży ze zdiagnozowanymi zaburzeniami mowy oraz nieprawidłową wymową. Logopedzi prowadzący terapię zajmują się usuwaniem i kompensowaniem zaburzeń i deficytów mowy. Logopedzi przywracają mowę w przypadku jej utraty, wyrównują opóźnienia rozwoju mowy, wypracowują odpowiedni poziom sprawności językowej i artykulacyjnej.
Terapia to regularne, indywidualne spotkania, które mają stałą częstotliwość (najczęściej raz na tydzień) i prowadzone są przez tego samego logopedę.
Terapia logopedyczna obejmuję ćwiczenia:
- stymulujące rozwój mowy,
- usprawnianie narządów artykulacyjnych w celu przygotowania ich do prawidłowej wymowy głosek,
- słuchowe – odbiór bodźców akustycznych, rozpoznawanie dźwięków, poczucie rytmu,
- wywołania głosek w izolacji, ich utrwalenia w sylabach, słowach, zdaniach,
- automatyzacji prawidłowej wymowy w mowie spontanicznej dziecka,
- słuchu fonematycznego czyli różnicowania poszczególnych elementów wymowy, dokonywania syntezy i analizy głosek, sylab,
- kinestezji artykulacyjnej,
- kompetencji językowych.
Ćwiczenia te zawarte są w indywidualnym programie terapeutycznym tworzonym przez logopedę dla każdego pacjenta. W zależności od problemu jest w nim położony nacisk na taki a nie inny rodzaj ćwiczeń . Jest dostosowany do jego potrzeb i możliwości pacjenta. W przypadku, gdy dziecko chodzi już do szkoły w programie zawarte są także ćwiczenia oparte na materiale literowym.
Zasady prowadzenia pracy terapeutycznej to:
- zasada wczesnego rozpoczęcia terapii,
- zasada indywidualizacji,
- zasada kompleksowego oddziaływania,
- zasada stopniowania trudności,
- zasada systematyczności,
- zasada wykorzystania wszelkich możliwości dziecka,
- zasada współpracy z najbliższym otoczeniem dziecka.
W zajęciach z dzieckiem najczęściej bierze udział rodzic lub opiekun. Otrzymuje on dokładne wskazówki jak wspierać dziecko i materiały do pracy z dzieckiem w domu. Każdy pacjent prowadzi swój zeszyt ćwiczeń co ułatwia pracę.
Czas trwania terapii zależy od złożoności problemu pacjenta. Niekiedy wynosi on od 2 do 3 lat.